Wygasła domena i co teraz

12/10/2020

Utrata domeny, na której budujesz własną stronę internetową to wydarzenie, którego każdy właściciel strony www powinien unikać za wszelką cenę. O ile nie planujesz rebrandingu, w ramach którego zmieniasz adres witryny, wygaśnięcie domeny będzie wiązało się wyłącznie z dodatkowymi problemami, a nawet możliwością bezpowrotnego utracenia unikalnego adresu rozpoznawanego przez wszystkich klientów marki. Co zrobić, jeśli domena wygaśnie i jak działać, by zapobiec temu w przyszłości?

Jak wygląda cykl życia domeny?

Wykupienie domeny to pierwszy krok do stworzenia własnej strony www. Dzięki nadaniu jej unikalnego adresu, bez rozszerzenia .wordpress.pl czy republika.pl, zyskujesz na profesjonalnym wyglądzie strony i jej pozycji w sieci, a użytkownicy utożsamiają adres i nazwę domeny bezpośrednio z Twoją marką. Aby utrzymać własną domenę jak najdłużej, musisz pamiętać o jej cyklu życia i dopilnować, by nie utracić adresu przez nieopłacenie domeny na kolejny okres. Jak wygląda to w praktyce?

Krok 1: rejestracja i pierwsza opłata. Gdy podepniesz domenę pod wykupiony hosting, możesz stworzyć na niej własną stronę internetową i prowadzić swoją działalność w sieci przez minimum rok, bez obaw o utratę własnego adresu www.

Krok 2: odnowienie. W zależności od wybranej opcji, po pewnym czasie użytkowania domeny przyjdzie czas na jej odnowienie i opłacenie możliwości użytkowania adresu www na kolejny okres. W przypadku najczęściej wybieranej w Polsce domeny .pl, właściciele stron odnawiają swoje domeny najczęściej co roku lub jednorazowo na okres od 1 do 10 lat.

Krok 3: brak odnowienia. Gdy domena nie zostanie odnowiona przez jej właściciela, adres przekazywany jest w tryb kwarantanny. Jako właściciel nie masz już dostępu do swojej strony www ani poczty przypisanej do domeny, ale przez 30 dni od wygaśnięcia masz jeszcze możliwość odnowienia domeny na kolejny okres. Reaktywacja tego typu wymaga wniesienia dodatkowej opłaty, ale może ocalić Twoją stronę przed całkowitym zniknięciem.

Krok 4: brak odnowienia po kwarantannie. Jeśli Twoja domena nie zostanie ponownie opłacona w przeciągu 30-dniowego okresu kwarantanny, adres zostaje uwolniony i trafia do puli domen dostępnych do ponownej rejestracji. Na tym etapie możesz wykupić ją ponownie, np. u innego rejestratora, ale nie wyświetlisz w ten sposób strony czy skorzystasz z poczty przypisanej wcześniej do domeny – całą konfigurację domeny trzeba przeprowadzić jeszcze raz poprzez przypisanie serwerów DNS. Istnieje też duże ryzyko, że ktoś zdecyduje się zarejestrować domenę dla siebie przed Tobą, pozbawiając Cię możliwości odzyskania użytkowanego dotąd adresu www lub na domenie jest OPCJA – wtedy po wygaśnięciu zostanie ona od razu zarejestrowana przez osobę, która taką OPCJĘ zakupiła.

domena w kwarantannie - co teraz zrobić ?

Wygaśnięcie domeny – jakie kroki możesz podjąć?

Załóżmy, że zapomniałeś przedłużyć domenę i twoja strona oraz poczta przestały się wyświetlać. Nie działają żadne z funkcji, do których wcześniej miałeś dostęp i nie wiesz, czy będziesz jeszcze w stanie wyświetlać swoją stronę www oraz korzystać z poczty przed uwolnieniem domeny do ponownej rejestracji. Co możesz zrobić?

Jeżeli domena jest w okresie kwarantanny:

  • Odnów ją u dotychczasowego rejestratora, opłacając kolejny okres użytkowania domeny (najczęściej w wyższej cenie ze względu na przekazanie domeny do kwarantanny),
  • Zmień rejestratora poprzez usługę przechwycenia domeny, zlecając wykonanie takiego działania specjalistom LTB.

Jeżeli okres kwarantanny upłynął:

  • Sprawdź, czy domena nie została przechwycona przez inny podmiot i podejmij szybką decyzję o jej rejestracji u dotychczasowego lub nowego rejestratora. W przypadku unikalnych adresów charakterystycznych dla Twojej marki zdarza się, że odzyskanie domeny nawet po uwolnieniu jej do puli wolnych adresów jest możliwe. Dla bezpieczeństwa i ciągłości Twojej marki nie polecamy jednak takich zabiegów.

Jeśli nie chcesz odnawiać domeny u dotychczasowego rejestratora i to właśnie z tego względu zdecydowałeś się na dopuszczenie do jej wygaśnięcia, najlepszym sposobem na utrzymanie swojego adresu i przejście do nowego rejestratora będzie przechwycenie domeny po uwolnieniu jej adresu do puli domen wolnych. Proces przechwycenia polega na szybkiej rejestracji domeny przez nasz zespół, w przeciągu kilku milisekund od momentu pojawienia się jej w puli domen wolnych. Działanie takie ma oczywiście w dalszym ciągu pewne ryzyko przejęcia domeny przez kogoś innego, jednak w 98% przypadków nasz zespół jest w stanie skutecznie zakończyć zlecenie przechwycenia domeny.
Tym, którzy decydują się na zmianę rejestratora domeny polecamy zwrócenie uwagi na usługę transferu domeny. Działanie takie można zlecić do 14 dni przed zakończeniem okresu, na jaki domena została zakupiona, bez ryzyka utraty danych na stronie i poczcie. Więcej o transferze domeny i przebiegu takiej usługi przeczytasz na naszym blogu https://administracjawww.pl/transfer-domeny-jak-sie-za-to-zabrac/

Opcja na domenę – rezerwacja domeny innego podmiotu

Drugą co do częstości przyczyną świadomego braku odnowienia domeny wśród właścicieli stron www są skomplikowane sytuacje związane z własnością domeny. Zdarza się, że ta zarejestrowana jest na inny podmiot, bez możliwości wprowadzenia cesji i przekazania jej na inną osobę w procesie odnawiania domeny. Aby skutecznie przechwycić taką domenę po upłynięciu jej okresu kwarantanny, nasz zespół może przeprowadzić tzw. opcję na domenę. Na czym to polega?
Opcja na domenę polega na rezerwacji adresu, którego właścicielem jest inny podmiot. Gdy obecny właściciel nie przedłuży jej ważności, użytkownik z wykupioną opcją ma możliwość przejęcia domeny i zarejestrowania na siebie, bez ponoszenia dodatkowych opłat za utratę ważności domeny i jej nieopłacenie. Koszt utworzenia opcji na domenie wynosi 50 złotych netto na 3 lata, a sama opcja może być zamówiona na dowolną domenę, jaką chcesz przejąć dla własnej marki. Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem do przejęcia jest nieopłacenie kolejnego okresu własności domeny przez jej obecnego właściciela.

Co zrobić, gdy wygasa domena?

Najprostszą radą, dzięki której unikniesz wygaśnięcia domeny i potencjalnej utraty swojego unikalnego adresu strony www jest oczywiście opłacenie jej na czas. Niestety, nawet jeśli pamiętasz o nadchodzącym terminie zapłaty, często zdarza się że ponowne opłacenie domeny nie jest wyłącznie kwestią wykupienia adresu na kolejny rok. Jeśli natrafisz na skomplikowaną sytuację z własnością domeny zarejestrowanej na inny podmiot, chcesz zmienić rejestratora, potrzebujesz audytu lub masz jakiekolwiek wątpliwości związane z zatrzymaniem swojej domeny na dłużej, skontaktuj się z nami. W ramach obsługi domen przeprowadzimy audyt systemu, w którym jest zarejestrowana, sprawdzimy zgodność danych rejestracyjnych ze stanem faktycznym i zaktualizujemy je w razie potrzeby, skontrolujemy koszty utrzymania domeny i przedstawimy propozycję ich obniżenia, a jeśli podejmiesz decyzję o przeniesieniu domeny do innego rejestratora, zajmiemy się jej transferem.

Nie masz czasu na rozwiązanie problemu?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Napisz do nas: administracjawww@ltb.pl

Zadzwoń: 71 333 38 89