Transfer domeny – jak się za to zabrać?

11/05/2020

Transfer domeny do innego operatora to decyzja, którą najczęściej podejmuje się ze względu na koszty jej utrzymania. Wielu rejestratorów oferuje atrakcyjne promocje na domeny, których cena przy kolejnym przedłużeniu okresu ważności nagle wzrasta. Jeśli chcesz utrzymać adres, ale nie chcesz a niego przepłacać, transfer może być jedyną słuszną drogą działania. Specjaliści ADMINISTRACJAwww mogą pomóc Ci w rozwiązaniu tego problemu. Jak zabrać się za transfer domeny i o czym pamiętać, podejmując taki krok?

 

Jak odbywa się transfer domeny?

Transfer domeny lub domen do innego dostawcy może okazać się doskonałym sposobem na cięcie kosztów utrzymania strony www. Spotykamy często klientów, którzy swoje domeny wykupili jako początkujący przedsiębiorcy lub osoby prywatne i choć korzystają z nich do dziś, jednocześnie posiadają inne domeny za które płacą znacznie mniej. Transfer jest naturalnym etapem działalności w Internecie, ale trzeba przeprowadzić go odpowiednio. Jak zrobić to krok po kroku?

1. Zdobycie kodów Authinfo

Kody są identyfikatorem Twojej domeny wydawanym przez jej aktualnego rejestratora. Niezależnie od powodu, dla którego chcesz je uzyskać i wykonać transfer swojej domeny, rejestrator ma obowiązek ich wydania i choć może zająć to kilka dni, warto się o nie dopytywać i, jeśli to konieczne, wymuszać ciągłym kontaktem ich wydanie.

 

2. Znalezienie nowego rejestratora domeny

Firmę, która przejmie obowiązki operatora Twojej domeny warto wybrać rozważnie. Jeżeli powodem zmiany są koszty utrzymania strony, nie warto pokusić się o pierwszą promocję tylko po to, by za rok transferować domenę do kolejnego taniego operatora.

 

3. Transfer domeny

Większość rejestratorów posiada na swojej stronie internetowej formularz, po którego wypełnieniu rozpoczynasz proces transferu swojej domeny do nowego operatora. W formularzu podaje się dane do rejestracji (zgodne z danymi podanymi u poprzedniego operatora) oraz adres domeny, która ma zostać przeniesiona. Rejestrator, po zaakceptowaniu prośby o transfer poprosi o podanie kodów dostępowych, a więc uzyskanych kodów Authinfo. Sam transfer trwa zwykle kilka chwil – po wypełnieniu formularza, podaniu niezbędnych danych dostępowych i zaakceptowaniu zgłoszenia, nowy rejestrator wykonuje transfer i przesyła link do aktywowania nowej domeny oraz dane dostępowe do jej panelu administracyjnego.

Transfer domen – najważniejsze informacje

Istnieje kilka kwestii, o których warto pamiętać planując proces przeniesienia domeny do innego rejestratora. Mając je na uwadze możesz nie tylko lepiej zaplanować czas na takie przeniesienie, ale też uniknąć problemów technicznych związanych z procesem transferu domeny.

Czas transferu

Transfer domeny można przeprowadzić do 14 dni przed zakończeniem okresu, na jaki domena została zakupiona. Jeśli planujesz przeniesienie jej do nowego operatora, zaplanuj to odpowiednio wcześniej – zgłoszenie transferu później, tuż przed końcem okresu jej ważności spowoduje konieczność odnowienia domeny u starego operatora i jej opłacenia.

Dane przy rejestracji domeny

Bez względu na to, czy rejestrujesz domenę na dane prywatne czy firmowe, część z nich może z czasem ulec zmianie. Aby transfer domeny był możliwy musisz podać u nowego rejestratora te same dane, które widnieją na umowie u poprzedniego. Co zrobić, jeśli potrzebna jest ich zmiana? Nowe dane możesz podać u nowego rejestratora, ale pamiętaj o ich wcześniejszej zmianie u obecnego operatora. Tylko w takich warunkach transfer domeny będzie możliwy.

Kody Authinfo

Specjalne kody Authinfo są niezbędne do transferu domeny do nowego rejestratora i każdy rejestrator domeny jest zobowiązany do przekazania ich na każde żądanie właściciela domeny. Zgodnie z prawem rejestrator nie może pobierać dodatkowych opłat za wydanie kodów Authinfo i nie może robić problemów, ograniczając właścicielowi dostęp do nich. Zdarza się, że kody są dostępne bezpośrednio w panelu administracyjnym domeny, choć znacznie częściej trzeba zgłosić się po nie w formie pisemnej prośby. Jeśli rejestrator robi problem z wydaniem kodów, zgłoś to do ADMINISTRACJAwww – zajmiemy się sprawą.

Sięgając po kody Authinfo, nie rób tego z dużym wyprzedzeniem. Kody ważne są przez 30 dni i w tym czasie musimy zdążyć z transferem domeny. Po kody najlepiej wystąpić w momencie podjętej decyzji o transferze i zbierania danych niezbędnych do jego wykonania.

 

Transfer domeny i konsolidacja usług internetowych z ADMINISTRACJAwww

W naszej agencji nie tylko przeniesiesz stronę www na nowy serwer, wykonasz transfer domeny do nowego rejestratora czy zamówisz usługę opieki nad witryną. W ramach obsługi klientów oferujemy przeprowadzenie konsolidacji usługi internetowych do jednego miejsca, dając Ci szansę na oszczędność kosztów do 40%. Posiadając domeny, serwery i konta pocztowe u różnych dostawców możesz płacić dużo za usługi, które zebrane w jednym miejscu kosztowały by znacznie mniej. Sprawdź, co możemy zaoferować.

Nie masz czasu na rozwiązanie problemu?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Napisz do nas: administracjawww@ltb.pl

Zadzwoń: 71 333 38 89