Wirus na stronie internetowej i jak go usunąć?

23/10/2020

O tym w jaki sposób wirusy trafiają na strony internetowe i jakie mogą być tego skutki pisaliśmy niedawno w jednym z naszych poradników. Dziś skupimy się jednak na tym jak wygląda proces usuwania wirusów ze strony internetowej i w jaki sposób nasi specjaliści oczyszczają z infekcji Twoją stronę www.

Jak usunąć wirusa ze strony internetowej?

Usuwanie wirusa na stronie www – pierwsze kroki

Jeśli zabezpieczenia na stronie www zawiodą, a do kodu dostanie się wirus uniemożliwiający prawidłowe działanie strony lub w jakikolwiek inny sposób szkodzący jej użytkownikom, pierwszym krokiem jaki należy podjąć po stronie właściciela strony www będzie zmiana hasła do serwera FTP. Dlaczego?

Strona internetowa może zostać zawirusowana w wyniku wycieku danych i dostania się danych do logowania do serwera FTP w niepowołane ręce. Hakerzy, którzy korzystają z takich okazji, zyskują możliwość wprowadzania na stronie dowolnych zmian i otrzymują pełną kontrolę nad Twoją witryną, jak gdyby to oni byli jej właścicielami/administratorami. W związku z powyższym mogą usuwać z niej pliki, modyfikować kod, wgrywać złośliwe wirusy, szkodzić użytkownikom, doprowadzić do dalszego wycieku danych, a nawet usunąć całą stronę www. Po zauważeniu włamania trzeba działać szybko, a najlepszym sposobem na przysłowiowe „wykopanie” kogoś z Twojej strony www jest zmiana haseł dostępu do serwerów FTP i panelu administracyjnego strony.

Czy masz kopię zapasową strony internetowej?

Wykonywanie regularnych kopii zapasowych strony internetowej to dobra praktyka oddająca w nasze ręce jeden z kluczowych sposobów cofnięcia zmian, jakie wprowadził na stronie wirus. Przywrócenie kopii zapasowej pozwala przywrócić kod sprzed dostania się do niego złośliwego wirusa, a tym samym zabezpieczyć stronę i jej użytkowników. Zależnie od hostingu, z jakiego korzystasz, istnieje szansa że uda się wykonać kopię zapasową strony jeszcze sprzed wirusa i przywrócenie witryny do wersji sprzed infekcji bez większych konsekwencji ataku.

Pamiętaj o aktualizacjach

We wspomnianym artykule o przyczynach i skutkach wirusów na stronach internetowych opisywaliśmy, że jednym z częstszych źródeł infekcji są niezaktualizowane systemy CMS i wtyczki, w których mogą pojawiać się luki wykorzystywane przez twórców złośliwego oprogramowania. Ci, mając świadomość tego, że wielu użytkowników nie aktualizuje swoich stron, wykorzystują boty wlepiające złośliwy kod na niezabezpieczoną stronę internetową. Rozwiązaniem prewencyjnym, ale i wspierającym proces usuwania wirusa ze strony będzie jak najszybsze przeprowadzenie wszystkich niezbędnych, dostępnych aktualizacji dla systemu CMS i wtyczek. Jeśli korzystasz z WordPress, wszystkie aktualizacje będą widoczne z poziomu panelu administracyjnego.

Jak specjaliści usuwają wirusy ze stron www?

W łagodnych przypadkach zainfekowania strony i po szybkim wykryciu wirusa zdarza się, że przywrócenie kopii zapasowej i zaktualizowanie wszystkich wtyczek oraz systemu CMS pozwoli pozbyć się złośliwego wirusa. Gdy jego skutki są jednak bardziej rozległe, a podstawowe kroki awaryjne nie przynoszą efektów, bardziej skoncentrowane działania wewnątrz strony www mogą okazać się niezbędne.
Przystępując do usuwania wirusów ze strony www musimy stworzyć, w pierwszej kolejności, listę potencjalnie zainfekowanych plików. Po wykonaniu skanowania weryfikującego pliki pod kątem złośliwego kodu będziemy w stanie namierzyć skutecznie źródło pojawiających się błędów i wyczyścić pliki ze szkodliwej infekcji. W większości przypadków szkodliwy kod pojawia się na samym początku lub na samym końcu pliku. Aby pozbyć się wirusa, usuwamy złośliwe linijki pozostawiając jedynie oryginalne linie kodu.

Skorzystaj z pomocy ekspertów

Jeśli obawiasz się usunięcia jakichkolwiek plików, wprowadzenia nieodwracalnych zmian czy uszkodzenia własnej strony, skorzystaj z pomocy specjalistów ADMINISTRACJAWWW. Oferta czyszczenia infekcji obejmuje wszystkie działania podstawowe i zaawansowane niezbędne do usunięcia wirusa z Twojej strony www oraz zabezpieczenia jej na wypadek przyszłych problemów i zagrożeń.

Wirus na stronie internetowej? Nie zwlekaj, nie narażaj się na nieprawidłowe działanie strony i na niebezpieczeństwo swoich użytkowników. Sprawdź, w jaki sposób Ci pomóc i skontaktuj się z w sprawie usuwania infekcji na stronach www.

Nie masz czasu na rozwiązanie problemu?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Napisz do nas: administracjawww@ltb.pl

Zadzwoń: 71 333 38 89