Jak przenieść stronę WordPress na inną domenę?

17/06/2020

Przeniesienie strony zbudowanej na WordPress na inną domenę wymaga przejścia przez kilka kluczowych kroków zabezpieczających prawidłowe działanie strony i minimalizujących ryzyko utraty danych. Działanie takie można wykonać samemu lub zlecić je naszym specjalistom, którzy zajmą się sprawnym przeniesieniem Twojej witryny www na nową domenę. Jak to działa? Sprawdź nasz przewodnik krok po kroku.

Etapy przeniesienia WordPress na inną domenę

1. Tworzenie kopii zapasowej strony

Uruchamiając swoją stronę w WordPress na starej domenie sprawdź, czy wszystko działa tak, jak powinno. Na tym etapie jesteśmy w stanie wyeliminować błędy lub odnotować je jako kwestię do poprawy przy nowej domenie, bez obawy, że błędy pojawiły się po przeniesieniu strony. Gdy wszystko działa właściwie wykonujemy kopię zapasową strony pobierając pliki strony (przestrzeni Web i bazy danych) na swój komputer. Opcja pobrania plików strony i wykonania kopii zapasowej jest dostępna w managerze plików w obecnym hostingu strony internetowej. Alternatywną opcją jest pobranie plików i utworzenie kopii zapasowej przestrzeni Web przez FTP (protokół transferu plików) korzystając z programów takich jak Filezilla.

2. Eksport bazy danych

Korzystając z narzędzia phpMyAdmin dostępnego na każdej przestrzeni Web wykonujemy eksport bazy danych, zapisując kopię zapasową pliku sql na komputerze i przygotowując ją do późniejszego importu na nową domenę. Otwierając phpMyAdmin klikamy w zakładkę Databases, następnie nazwę bazy danych, którą chcemy eksportować i zaznaczając wszystkie tabele do skopiowania przechodzimy do przycisku Go, który wykona eksport i zapisze pliki w formacie sql.

3. Wgranie plików na nową domenę

Logując się do FTP, wgrywamy pobraną ze starej domeny i zapisaną na komputerze kopię zapasową przestrzeni Web na przestrzeń nowej domeny. Bazę danych importujemy osobno, korzystając z phpMyAdmin tak, jak przy pobieraniu kopii bazy danych.

4. Aktualizacja danych w wp_options

Po zaimportowaniu bazy danych do nowej domeny przechodzimy do ustawień domeny w tabeli wp_options (widoczne w menu po lewej stronie phpMyAdmin). W tabeli wp-options aktualizujemy adres strony, zmieniając wartości siteurl oraz home otwierając pole option_value i zmieniając wartość z nazwy starej domeny na nową.

phpmyadmin wpoptions aktualizacja domeny

5. Aktualizacja danych połączenia wp-config

W pliku konfiguracyjnym WordPress konieczne będzie zamienienie danych logowania ze starej domeny na dane nowej domeny. Po raz kolejny wchodzimy do menadżera plików w hostingu (tym razem już nowej domeny), przechodzimy do pliku wp-config.php dostępny w folderze, w którym zainstalowany jest WordPress, znajdujemy szczegóły połączenia (zwykle ok. 20 linijki kodu) i podmieniamy interesujące nas dane logowania  na dane nowej domeny.

6. Strona działa na nowej domenie

Po wykonaniu wszystkich pięciu kroków i prawidłowym zapisaniu wszystkich zmienionych wartości, strona internetowa powinna działać bez zarzutu na nowej domenie. Na tym etapie wystarczy już tylko wyłączyć starą domenę, bądź też wykonać przekierowanie, a na nowej, w razie potrzeby, wprowadzić kilka poprawek.

Błędy pojawiające się po przeniesienieniu strony WordPress na inną domenę

Najczęściej pojawiające się przy przenoszeniu WordPress błędy to problemy z odnośnikami bezpośrednimi – jeśli widzisz błąd 404 próbując otworzyć łącza, przejdź do panelu WordPress -> Ustawienia ->  Bezpośrednie odnośniki i bez zmieniania czegokolwiek przewiń w dół strony i zapisz zmiany.

Inne błędy, jakie mogą pojawić się po przeniesieniu strony na WordPress na nową domenę to kłopoty z grafikami, które najłatwiej naprawić usuwając stare obrazy i zastępując je nowymi lub, w przypadku dużej ilości plików, korzystając z wtyczki (np. Better Search Replace), która podmieni domenę w bazie danych i naprawi problemy ze zdjęciami.

Nie masz czasu na rozwiązanie problemu?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Napisz do nas: administracjawww@ltb.pl

Zadzwoń: 71 333 38 89