Jak przenieść stronę na inny serwer?

24/04/2020

Niezadowolenie z dotychczasowej usługi hostingowej jest dość częstą przypadłością, szczególnie dla firm i osób, które z czasem powiększyły swoją działalność i obecne serwery zwyczajnie nie wystarczają na ich potrzeby. Samodzielne przeniesienie strony na inny serwer może okazać się jednak dość stresujące. Bez obaw – specjaliści ADMINISTRACJAwww zrobią to za Ciebie bez większego problemu.

 

Jak przenieść stronę na inny serwer?

Zmiana serwera najczęściej wiąże się z „wyrośnięciem” strony z możliwości poprzedniej oferty lub niezadowoleniem z dostawcy hostingu, z którego wcześniej korzystaliśmy. W każdym z wypadków przenosiny będą konieczne, a z ich wykonaniem nie warto zwlekać jeśli chcemy w dalszym ciągu się rozwijać i czerpać korzyści z prowadzenia strony internetowej, a nie jedynie na niej tracić. Zmianę serwera, jeśli działanie ma obejmować także zmianę dostawcy warto rozpocząć od sprawdzenia ofert, porównania ich ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami oraz zakupu usługi. Później przychodzą kwestie techniczne. Te, dla niewprawionej osoby okażą się nieco trudniejsze.

Jeśli planujesz zmianę hostingu strony internetowej, konieczna jest migracja wszystkich danych oraz ustawień obecnej strony do nowej lokalizacji. Zmiana serwera wiąże się z potrzebą przepięcia domeny internetowej, przeniesienia poczty na nowy serwer, przeniesienia sklepu internetowego czy certyfikatów SSL. Wszystkie te usługi znajdziesz w naszym pakiecie – W ADMINISTRACJAwww przygotujemy i kompleksowo zajmiemy się przeniesieniem Twojej strony www i całej jej zawartości na nowy serwer.

 

Czego potrzebujemy, by przenieść stronę na inny serwer?

Aby nasi specjaliści mogli zająć się przeniesieniem Twojej strony na nowy serwer, potrzebne będą nam pewne informacje i dane dostępowe do Twojej strony internetowej.

  1. dostęp do panelu serwera, na którym znajduje się strona i z którego przenosimy ją do nowej lokalizacji,
  2. dostęp do panelu nowego serwera, na który przenosimy stronę,
  3. dostęp do panelu zarządzania domeną – zdarza się, że jest w innym miejscu niż panel serwera,
  4. lista skrzynek pocztowych podłączonych pod stary serwer, przenoszonych na nowy serwer razem ze stroną.

Uzyskując takie dane jesteśmy w stanie wykonać wszystkie procedury sprawnie, choć ostateczny czas migracji jest uzależniony od ilości elementów, jakie trzeba przenieść. Sama praca nad przenoszeniem trwa zwykle kilka godzin, ale przepięcie domeny może zająć nawet 48 godzin, dlatego radzimy zarezerwować sobie na procedurę minimum dwa dni. Zawsze podajemy przybliżony termin realizacji zlecenia i staramy się, by przenosiny strony na nowy serwer były możliwie jak najszybsze. Należy pamiętać, że migracja na nowy serwer możliwa jest tylko w sytuacji, gdy mamy aktywny dostęp do obydwu serwerów – przeniesienie strony warto zaplanować na czas, kiedy stary serwer jest jeszcze opłacony, bo wygaśnięcie usługi uniemożliwi nam wykonanie migracji.

 

Migracja na nowy serwer krok po kroku

Proces przeniesienia strony i całej jej zawartości na nowy serwer opiera się o trzy kluczowe kroki, z których na każdy przypada seria mniejszych, ale niezbędnych działań.

Krok 1: Kopia zawartości serwera, z którego przenosimy stronę

Aby przenieść stronę, potrzebujemy skopiować całą zawartość starego serwera, z którego migrujemy. Potrzebne będzie:

  • zgranie wszystkich niezbędnych plików, najlepiej poprzez FTP (File transfer protocol)
  • zgranie bazy danych strony
  • skopiowanie ustawień specyficznych usług, w tym dodatkowych konfiguracji domeny, poczty, wersji PHP i przekierowań,
  • eksportowanie zawartości skrzynek pocztowych, jeśli jest to niezbędne.

Po stworzeniu kopii strony możemy przejść do kroku drugiego:

Krok 2: Wgranie kopii na nowy serwer

Na tym etapie dzieje się najwięcej. Wszystkie ustawienia starej strony, wszelkie dane, informacje i skopiowane pliki muszą zostać przeniesione i wgrane na nowy serwer, tak by strona działała płynnie i bez zarzutów.

  • dodajemy domenę do konfiguracji serwera (kopiujemy serwery DNS)
  • ustawiamy identyczne konfiguracje usług działających na serwerze – np. wersje PHP
  • wgrywamy pliki (FTP)
  • dodajemy nową bazę danych
  • importujemy kopię bazę danych do nowej (z reguły odbywa się to poprzez usługę phpMyAdmin)
  • edytujemy pliki konfiguracyjne strony tak, by wprowadzić do nich nowe ustawienia (tworzymy login, hasła, nazwę użytkownika)
  • konfigurujemy na serwerze skrzynki pocztowe – dodajemy nazwy i tworzymy nowe hasła (lub pozostajemy przy starych, używanych na poprzednim serwerze)
  • importujemy zawartość skrzynek pocztowych – przenosząc stronę nie musisz tracić zawartości swoich skrzynek e-mail.

Krok 3: Zmiana DNS w panelu domeny

Po zalogowaniu do systemu zarządzania domeną musimy zmienić wpisy DNS, które otrzymaliśmy podczas konfiguracji domeny na serwerze. Na tym etapie większość pracy, jaką musimy włożyć fizycznie w przeniesienie strony internetowej na nowy serwer zostaje zakończona. Po zapisaniu nowych wpisów DNS zaczyna się proces propagowania, który może potrwać do 24 godzin lub nawet 48 godzin. Do czasu rozpoczęcia propagacji domeny wszystkie elementy strony były jeszcze dostępne na starym serwerze, ale w czasie przeniesienia strona i wszystkie usługi oparte na domenie będą wyłączone. Z tego względu zawsze wybieramy na przeniesienie okres, w którym spodziewamy się na stronie najmniejszego ruchu i zamknięcie jej na kilkanaście godzin nie spowoduje problemów. Wiele będzie zależało tu oczywiście od specyfiki branży, w jakiej działasz.

 

Krok 4: Domena na nowym serwerze

Proces przeniesienia domeny na nowe serwery został zakończony. Na tym etapie pozostaje nam jedynie sprawdzenie, czy wszystkie dane i pliki zostały wgrane prawidłowo, czy wszystko działa jak należy, czy strona, poczta i inne usługi funkcjonują zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli konieczne będzie wprowadzenie poprawek w działaniu formularzy czy innych elementów strony, od razu się tym zajmiemy. Działania zakańczamy dopiero w momencie, gdy strona działa tak samo sprawnie lub lepiej, niż na starym serwerze.

 

Zmiana serwera: o tym warto pamiętać

Przenosząc stronę na inny serwer wygospodaruj czas, w którym Twoja witryna będzie mogła pozostać wyłączona z użytku bez straty dla działalności czy większych niedogodności dla klientów. Najtrudniej zorganizować to oczywiście w przypadku sklepów internetowych. Zawsze staramy się tak dobrać czas propagowania DNS, by nawet przy wydłużeniu procesu do 48 godzin nie tworzyć zbędnych przestojów.

Sprawdź ofertę ADMINISTRACJAwww i powierz przeniesienie serwisu internetowego na inny serwer w ręce naszych specjalistów.

Nie masz czasu na rozwiązanie problemu?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

Napisz do nas: administracjawww@ltb.pl

Zadzwoń: 71 333 38 89