Formy zabezpieczenia strony internetowej przed zawirusowaniem

10/03/2021

Zabezpieczenie strony internetowej przed zawirusowaniem jest kluczowym elementem, na którym należy skupić się zarówno na etapie tworzenia strony, jak i jej bieżącej administracji. W publikowanych wcześniej poradnikach wspominaliśmy już o tym jak wirusy trafiają na strony internetowe i jak należy je usuwać. Dziś, w ramach kontynuacji serii, zwracamy uwagę w stronę skutecznych form zabezpieczania strony internetowej przed wirusami.

Jak ochronić stronę www przed zawirusowaniem?

Regularne aktualizacje systemu CMS oraz dodatków

Systemy CMS, na których buduje się obecnie większość stron internetowych niosą za sobą szereg zalet, ale i pewną skalę problemów przed którymi warto się zabezpieczyć. Ze względu na popularność rozwiązań typu open source (np. WordPress), dostępność do kodu samego systemu, możliwość budowania własnych wtyczek i pluginów oraz testowania i zgłaszania możliwych poprawek dają szansę szybkiego rozwoju platformy, ale i otwierają ją na potencjalne na ataki i zawirusowanie. WordPress wymaga więc częstych aktualizacji, nie tylko dla samego systemu ale i wtyczek czy motywów graficznych – jeśli wykryte problemy i luki systemowe zostaną szybko naprawione w postaci aktualizacji, ryzyko zawirusowania stron maleje. Niestety, użytkownicy zapominający o aktualizacjach systemów CMS znacznie częściej padają ofiarami wirusów na stronach internetowych.

 

Jeśli nie masz czasu lub możliwości, by samodzielnie zajmować się regularnymi aktualizacjami swoich systemów CMS i dodatków do strony www, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów: https://administracjawww.pl/oferta/wordpress-obsluga-stron/

Cykliczne kopie zapasowe

Wykonywanie kopii zapasowych najważniejszych danych i dokumentów to dobra praktyka nie tylko w zakresie utrzymywania stron www. Tworząc i zabezpieczając ostatnią aktualną wersję strony internetowej dajesz sobie szansę na jej odzyskanie w razie jakichkolwiek awarii, usterek czy omawianych ataków wirusowych, które zainfekują kod Twojej witryny. Przywrócenie kopii zapasowej umożliwia cofnięcie zmian wprowadzonych na stronie przez wirusa, zabezpiecza użytkowników którzy korzystają ze strony i mogą być ofiarami ataku wirusowego, a Tobie, jako właścicielowi strony internetowej daje czas, aby przeprowadzić niezbędne aktualizacje i wdrożyć zabezpieczenia niedopuszczające do ponownego ataku wirusowego.

Wykonywanie kopii zapasowych strony internetowej może odbywać się automatycznie, z wykorzystaniem dedykowanych wtyczek, lub ręcznie, z poziomu panelu administracyjnego. Dla pewności, obok backupów automatycznych, zalecane jest ręczne wykonanie kopii zapasowej przynajmniej raz po każdej większej aktualizacji strony.

Skanowanie komputera

Punkt ten może wydawać się dość oczywisty z perspektywy osób dbających o bezpieczeństwo swoich danych cyfrowych, ale korzystanie z zaufanych programów antywirusowych chroniących komputer użytkownika przed różnego rodzaju infekcjami to podstawa. Pamiętajmy, że zawirusowanie komputera nie dotyka wyłącznie danych przechowywanych bezpośrednio na dysku czy zewnętrznych nośnikach pamięci, ale także wszystkich danych wprowadzanych przez użytkownika podczas korzystania z sieci. Hasła i loginy do profili na stronach internetowych, kont bankowych czy, w zakresie strony internetowej, do paneli administracyjnych Twojej witryny mogą zostać przejęte przez złośliwe oprogramowanie i wykorzystane w sposób niepożądany.

Zabezpieczanie haseł

Bezpieczny komputer, z którego logujesz się do panelu administratora swojej strony internetowej to oczywiście podstawa. Nawet najlepszy program antywirusowy nie zadziała jednak skutecznie, jeśli sama strona internetowa będzie słabo chroniona np. poprzez proste hasło 1234 czy administrator1. Tego typu błędy są niestety w dalszym ciągu codziennością, pomimo świadomości użytkowników że złamanie takiego hasła zajmie wirusowi kilka sekund, nawet bez wykorzystywania wyszukanych metod wyszukiwania haseł.

Jak wybrać dobrej jakości hasło do strony internetowej? Przede wszystkim postaw na bezpieczne, mocne hasła z generatorów składające się z kilkunastu losowych znaków i nigdy nie stosuj tego samego hasła w kilku miejscach jednocześnie. Dodatkowym zabezpieczeniem będą okresowe zmiany haseł, zabezpieczające stronę nawet w przypadku dostania się hasła w ręce osób trzecich i obowiązkowe zmiany hasła gdy tylko dostrzeżesz niepożądaną aktywność na swoim koncie.

Dwuetapowe uwierzytelnienia logowania do panelu administracji

Pozostając w temacie haseł warto zauważyć, że coraz więcej kluczowych witryn internetowych stosuje w panelach logowania dwuetapowe uwierzytelnianie użytkownika. Z perspektywy zabezpieczania własnej strony internetowej, praktyka taka jest dobra także na etapie logowania się do panelu administracyjnego witryny. Bez względu na to czy korzystasz z własnego, zabezpieczonego i regularnie sprzątanego laptopa w zamkniętej sieci firmowej, prywatnego telefonu podłączonego do domowego Wi-Fi czy sieci publicznej, dwuskładnikowe uwierzytelnianie logowania zwiększa poziom bezpieczeństwa i ogranicza ryzyko uzyskania hasła dostępu do strony przez nieuprawnione osoby trzecie.

Instalacja certyfikatu SSL

Certyfikaty SSL, czyli protokoły zabezpieczające transfer danych pomiędzy przeglądarką użytkownika a stroną internetową, to współcześnie jeden z kluczowych czynników budowania bezpieczeństwa w sieci. Właściwie każda witryna www zbiera obecnie informacje o użytkowniku, często obejmując dane wrażliwe niezbędne do podania m.in. przy zakupach online. Protokół SSL gwarantuje, że dane pozostawiane przez użytkowników na stronie są szyfrowane i nie zostaną przechwycone przez osoby trzecie. Z perspektywy budowania bezpiecznej strony www, instalacja certyfikatu to konieczność.

Usuwanie nadmiarowych plików na serwerze

Dobrą praktyką utrzymywania bezpieczeństwa stron internetowych jest regularne czyszczenie serwera i usuwanie nadmiarowych plików, starych skryptów, poprzednich wersji strony czy nieużywanych wtyczek. Dlaczego to takie ważne? Nawiązując ponownie do konieczności aktualizacji systemu CMS, motywów graficznych, wtyczek czy dodatków, stare skrypty przechowywane na serwerze mogą zawierać luki bezpieczeństwa stanowiące tylną furtkę wejściową dla wirusów i złośliwych skryptów.

Zlecając specjalistom regularną opiekę nad stroną www i włączając w to przeglądanie i cykliczne porządkowanie plików na serwerze dajesz sobie szansę na ograniczenie zbędnego zużywania miejsca na serwerze, a przy okazji eliminujesz ryzyko związane z dostępem do strony przez niezabezpieczone, nieużywane pliki.

Weryfikacja wtyczek

Na koniec powrócimy jeszcze do tematu, który otworzył dzisiejszy poradnik: aktualizacji wtyczek. Wybierając wszelkiego rodzaju rozszerzenia i pluginy instalowane w obrębie strony internetowej nie warto porywać się na pierwsze dostępne rozwiązanie, które wydaje się spełniać nasze oczekiwania. Każda wtyczka, każdy motyw, każdy dodatek instalowany na serwerze strony internetowej powinien być wcześniej zweryfikowany pod kątem bezpieczeństwa. Zalecaną praktyką jest korzystanie wyłącznie z bezpiecznego repozytorium WordPress, sprawdzając każdorazowo przed instalacją nowej wtyczki datę jej ostatniej aktualizacji, jej oceny, opinie oraz liczbę pobrań. Słabej jakości dodatki tworzone przez użytkowników i nigdy nieotrzymujące niezbędnych aktualizacji i łatek są najbardziej podatne na przechwycenie przez złośliwe oprogramowanie i wpuszczenie wirusów na stronę internetową.

A Ty, w jaki sposób zabezpieczasz swoją stronę internetową przed zawirusowaniem? Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, chcesz sprawdzić poziom bezpieczeństwa swojej witryny i wprowadzić niezbędne zabezpieczenia, skorzystaj z pomocy specjalistów ADMINISTRACJAWWW. Brak czasu na samodzielne zarządzanie bezpieczeństwem strony nie powinien być powodem do narażania bezpieczeństwa jej użytkowników.